BMW’den gençlere kıyak! Ucuz elektrikli araç geliyor

BMW’nin kompakt sınıfı, elektrikli araç dünyasına adım atıyor. BMW 1 Serisi, markanın genç alıcıları hedeflemesiyle uygun fiyatlı bir elektrikli araç haline geliyor. BMW’nin 1 ve 2 Serisi, i1 ve i2 isimli elektrikli modelleriyle piyasaya çıkacak.

BMW 1 Serisi, genç alıcılar için uygun fiyatlı elektrikli araca dönüştürülecek

Bu iki yeni elektrikli araç, Münih’te geliştirilme aşamasında. BMW, elektrikli 1 ve 2 Serisi modellerini benzinli modellerle birlikte satmayı planlıyor. AutoCar’a göre, BMW 1 Serisi elektrikli hatchback veya sedan olarak piyasada olacak. Bu arada, i2, i3’ün “manevi halefi” olarak yer alacak.

Ürün ve marka yönetimi başkanı Bernd Koerber, BMW’nin “genç nesille bağlantı kurmak” ve tüm pazarlarda genişlemek istediğini belirtti. Koerber, bu araçların karlılığı düşük olabilir, ancak genç müşterileri çekme ve BMW’yi belirli pazarlarda geliştirme amacını taşıdığını vurguladı.

Rakip Mercedes-Benz’in A-Serisini 2026’da piyasadan çekmesiyle BMW, bunu bir fırsat olarak görüyor. Elektrikli 1 Serisi’nin 2027’de piyasaya sürülmesi bekleniyor, ardından 2028’de i2 gelecek. Bu elektrikli araçlar, BMW’nin Neue Klasse platformu üzerine inşa edilecek.

BMW, geçtiğimiz Eylül ayında Neue Klasse elektrikli araç platformunu tanıttı. Bu platform, markanın gelecekteki yüksek teknoloji ve verimlilik odaklı elektrikli araçlarını temsil ediyor. Neue Klasse elektrikli araçları, “yüzde 30 daha fazla menzil, yüzde 30 daha hızlı şarj ve yüzde 25 verimlilik artışı” sunacak. BMW CEO’su Oliver Zipse, önümüzdeki 24 ay içinde “SUV’den sedana kadar” altı Neue Klasse elektrikli aracının piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Neue Klasse platformu üzerinde iki özel varyant geliştiriliyor: NBx ve NAx. NBx, önden ve dört tekerlekten çekişli modeller için, NAx ise arkadan ve dört tekerlekten çekişli elektrikli araçlar için tasarlanmış. Yeni elektrikli 1 ve 2 serisi, NBx platformunu kullanan ilk modeller olacak.

BMW, ilk Neue Klasse modelini 2025’te piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu model, sedan olacak ve ardından SUV modeli gelecek. BMW’nin bu hamlesi ile, genç alıcıları elektrikli araç pazarına çekmeye çalışıyor? Peki siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir