Çanakkale’de bir yangın daha: Ayvacık’ta söndürme çalışmaları sürüyor, 1 köy boşaltıldı

Yangın, saat 02.00 sıralarında Ayvacık ilçesine bağlı Çamköy köyü yakınlarındaki ormanda başladı. Alevler rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılırken, ihbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

DHA’nın aktardığına göre, Çamköy köyü tedbir amacıyla boşaltılırken, ekiplerin söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor.

Çanakkale Valiliği’nden yangına ilişkin yapılan açıklamada, “Ayvacık İlçesi Çamköy köyü civarında devam eden orman yangınına orman ekiplerimiz havadan ve karadan müdahale etmektedir. Devam eden orman yangını söndürme çalışmaları Vali İlhami Aktaş tarafından yerinde koordine ediliyor. Çamköy köyü tedbir amaçlı boşaltılmış olup, rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köylerde yaşayan vatandaşlarımızın da teyakkuzda olmaları da önemlidir” denildi.

‘RÜZGAR NEDENİYLE ORMAN YANGINLARI ARTTI’

AA’ya konuşan Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, kentte rüzgarlı bir havanın hakim olduğunu belirterek, “Maalesef şu anda bulunduğumuz yerde de olduğu gibi Çanakkale’de rüzgarlı bir hava hakim. Bu rüzgarlı hava sıcaklığının artışıyla birlikte orman yangını sayımız maalesef arttı” dedi.

Ekiplerin mücadeleye devam ettiğini vurgulayan Aktaş, “Ezine’deki yangınla mücadele devam ederken ve soğutma çalışmaları başlamışken Ayvacık ilçemizin Çamköy köyünde bir yangın başladı. Köy merkezinde başlayan yangın, köyün ters tarafına doğru ilerlemeye devam etti. Şu anda tüm arkadaşlarımız sahada, gerekli müdahaleyi yapıyorlar” dedi.

Köyün boşaltıldığını belirten Aktaş, şunları kaydetti:

“Köyümüz 30 hane, tüm vatandaşlarımız tahliye edildi. Onları bu gece Ayvacık ilçe merkezinde misafir edeceğiz. Şu anda yangını kontrol altına alma çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki saatlerde umuyorum ki kontrol altına alınmış olacaktır. Şu ana kadar yangınla alakalı olumsuz bir durum yok. Herhangi bir can ve mal kaybı söz konusu değildir. Arkadaşlarımız birkaç gündür sürdürdükleri bu mücadeleyi bu gece de Çamköy’de devam ettiriyorlar.”

1 HAFTADA DÖRDÜNCÜ YANGIN

Dün akşam saatlerinde Çanakkale’nin Ezine ilçesinde orman yangını çıkmış, 18 Haziran Salı günü ise Eceabat’ta başlayan yangın yaklaşık 24 saatin ardından kontrol altına alınabilmişti. Eceabat yangını sürdüğü saatlerde bölgede bir orman yangını daha çıktı.

Ayvacık ilçesinde başlayan yangın bölgede 1 haftada yaşanan dördüncü yangın olurken sıcak havanın yanı sıra kuvvetli rüzgarın yangınlara ve yangınların yayılmasına neden olduğuna dikkat çekiliyor.

RÜZGAR DEVAM EDECEK

Çanakkale Valiliği, orman yangınlarına önlem olarak hasat faaliyetlerine sınırlama getirildiğini açıklamıştı. Valilikten yapılan açıklamada rüzgarın etkisini 23 Haziran’a kadar sürdüreceğine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde 2024 yılı içerisinde sıkça meydana gelen yangınların birçoğunun tarımsal (biçerdöver ve balya makinası vb.) kaynaklı olması sebebiyle; ilimiz genelinde hasat sezonu boyunca balya makinalarında samanın parçalanması amacı ile takılan ve parçalama anında yangın çıkmasına neden olan haşpayların sökülerek balya makinalarının kullanılmasına, 23.06.2024 tarihine kadar devam edecek kuvvetli rüzgar ve artan hava sıcaklıkları nedeniyle biçerdöver ile hasat ve balya bağlama işlerinin 19 – 22 Haziran tarihlerinde sabah saat 06.00 başlayıp 11.00’de son verilmesi hususunda karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir